designed&hosted by konrotweb

Konrot Konuşma Bozuklukları Merkezi

Nasıl yardımcı olabiliriz?

kkm™, kekemelik ve konuşma bozuklukları alanında ülkemizin önde gelen bilim adamlarından Prof.Dr.Ahmet Konrot önderliğinde, kekemelik ve konuşma bozuklukları konusunda destek arayan birey, aile ve eğitimciler başta olmak üzere herkese yardımcı ve destek olmak üzere oluşturulmuş bir merkezdir.

Başta erken dönem kekemelik olmak üzere, kekemlik, gecikmiş dil ve konuşma ile sesletim ve sesbilgisi alanlarıda her türlü sorununuza yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Konuşma bozuklukları ile ilgili diğer alanlarda ise sizi en doğru adreslere yönlendiriyoruz.

Kekemelik ya da konuşma bozuklukları ile ilgili sorularınız için Bize Ulaşın


Erken Dönem Kekemelikte Doktor Kararı ve Yönlendirme

ERKEN DÖNEM KEKEMELİKTE DOKTOR KARARI ve YÖNLENDİRME [Ücretsiz E-Kitap]

Prof.Dr.Ahmet Konrot

Doktorlar, çocukların büyüme ve gelişim sürecini yakından izleyen uzmanlar olarak, çok yönlü ve karmaşık bir sürecin kritik ilk yıllarında ailelerin en güvenilir yol göstericileri olarak listenin başında yer almaktadırlar. Aileler, hastalıkların yanı sıra, sağlıkla ilgili değişik konularda doktorların bilgisine ve yönlendirmesine gereksinim duyarlar. Çocukluk döneminde gözlenen dil ve konuşma sorunları ile ilgili olarak da aileler çoğu zaman öncelikle doktorlara başvurmaktadırlar.
Konuşma gelişimi sürecinde başlangıçta “normal” seyir izlenirken birden bire beklenmedik şekilde ortaya çıkan kekemelik davranışı, aileler başta olmak üzere çocuğun gelişimini gözlemekte olan herkeste şaşkınlık, endişe, kaygı hatta panik oluşmasına neden olmaktadır. Sorunun ilerleyen yaşlarda devam etme olasılığının bulunması ailelerin kaygılarının temelsiz olmadığını göstermektedir.
Elinizdeki kitapçık, kekemelik olguları ile karşılaştığınızda karar verme sürecinde size yardımcı olabilirse, yazılış amacına ulaşmış olacaktır.

Erken Dönem Kekemelikte Doktor Kararı ve Yönlendirme kitabını hemen indirin…

Erken Dönem Kekemelikte Doktor Kararı ve Yönlendirme kitabını okuyabilmek için gerekli Adobe Acrobat Reader yazılımını indirmek için tıklayınız

Konuşma Bozukluğu Nedir?

Konuşmanın herhangi bir çevrede benimsenen sınırın dışına çıkarak yadırganacak düzeyde bir farklılık ya da sapma göstermesi durumunda bireyde bir konuşma sorunu olduğu kabul edilmektedir. Örneğin, belirli bir yaşa geldiği halde çocuğun konuşmaya başlamaması ya da yaşıtlarına göre geride kalması, işaretlerle ya da tek sözcüklerle iletişim kurmaya çalışma, cümle kuramama, konuşurken tutulma, kekeleme, konuşma seslerinin kimilerini söyleyememe, konuşurken sesin kısılması, çatlaması, burundan konuşma, anlaşılamayacak kadar hızlı konuşma, sesleri, heceleri yutma vb. biçimde ifade edilmeye çalışılan bu sorunların kimileri gerçekten konuşma sorunu iken, kimileri de dil (lisan) sorunudur. Ama sonuçta bireyler arası iletişimin amacına ulaşamaması söz konusudur. Bu amaca ulaşmada konuşmadan yararlanıyorsak, o zaman konuşmanın etkilenmesi çok doğaldır. Fakat, sorun sadece konuşma boyutunda değil, dil ya da daha başka boyutlarda karşımıza çıkabilir.

Konuşma bozukluklarının çeşitleri ve çözümleri nelerdir? »


Kekemelik Nedir?

Kekemelik, konuşmanın doğal akışınının bir biçimde kesintiye uğramasıdır. Bireyin istemsiz olarak sesleri uzatması, kimi sesleri üretirken zorluk çekmesi, bir sesi ya da heceyi tekrarlaması biçiminde gözlenebilir.

Kekemeliğin nedenleri nelerdir? »

Prof.Dr.Ahmet Konrot kimdir?

Prof.Dr.Ahmet KonrotEskişehir’de doğdu. Eskişehir Maarif Koleji’nden sonra Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümü’nden İngilizce Öğretmeni olarak mezun oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı sınavı kazanarak İngiltere’ye gönderildi. Essex Üniversitesi’nde Uygulamalı Dilbilimi ve Fonetik alanında Mezuniyet Sonrası Diploma aldı. Yine aynı üniversitede Dilbilimi (Deneysel Sesbilimi) alanında Doktora yaptı. Doktorasının ardından İngiliz Hükümeti Teknik Yardımlaşma Bursunu kazanarak Londra’da Dil ve Konuşma Terapistliği Lisansı (RCSLT, LCST) alarak Türkiye’ye döndü. Dönüşünde Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Özel Eğitim Bölümü’nün kurulmasında görev aldı. 1982’de önce Anadolu Üniversitesi Mediko-Sosyal Öğrenci Hastanesi, daha sonra Eğitim Fakültesi bünyesinde Dil ve Konuşma Bozuklukları Birimi’ni kurdu.

Devamı »


Erken Dönem Kekemelik Programı

Bilindiği gibi, pek çok kişi erken dönem kekemelikte çocukla doğrudan terapi konusunda çekimser davranmaktadır. Ailelere, çocuğun “nasıl” konuştuğuna değil “ne söylediğine” dikkat etmelerinin ve çocuğun kekeleme davranışlarını görmezden gelmelerinin daha uygun olacağını telkin etmek yaygın bir yaklaşımdır

Erken Dönem Kekemelik Programının amacı, kapsamı, içeriği ve işleyişi

Erken Dönem Kekemelik Programı’nın amacı, çocuğun kekelemesi değil akıcı konuşması üzerinde yoğunlaşarak ve terapileri aile ile birlikte çocuğun günlük yaşantısında gerçekleştirerek bireyin akıcılık oranını arttırmaktır. Klinikteki terapiler aile ile birlikte haftada bir gerçekleştirilmekte, bu seanslarda çocuğun bir haftalık gelişimi belirlenmekte, aileye bir hafta boyunca yapacağı etkinlikler gösterilmekte ve her çocuk için bireysel bir terapi programı hazırlanmaktadır. Böylece, ailenin de terapiye etkin bir biçimde katılması sağlanmaktadır. Klinikte gerçekleştirilen haftalık seanslar, ortalama 45-55 dakika kadar sürmektedir. Aile tarafından çocuğun kendi ortamında gerçekleştirecekleri yapılandırılmış terapilerin ise günde 15-20 dakika kadar olması istenmektedir.

Haftalık terapiler sonucunda gelişimin belirli bir düzeye erişmesinden sonra ikinci aşamaya (kazanılan davranışın korunması aşaması) geçilmekte, haftalık terapiler yerine 2 hafta, 2 hafta, 4 hafta, 4 hafta, 8 hafta, 8 hafta, 16 hafta ve 32 haftalık aralıklarda yapılan klinik ziyaretleri ile aileye uzun süreli destek verilerek çocuğun akıcılığı geliştirilmektedir.

Erken Dönem Kekemelik Programının ayrıntıları »